İthalat ve İhracat Belgelendirme Danışmanlığı

İthalatını yapacağınız her bir kozmetik ürün Sağlık Bakanlığı’nın direktiflerine tabidir. Türkiye piyasasına ithal yada yerli herhangi bir kozmetik ürün çıkaracak her kişi, Ürün Takip Sistemine bildirimleri, laboratuvar analizleri, Ürün Bilgi Dosyası, Ürün Güvenlilik Değerlendirmesi, etiket uyumluluğu, sorumlu teknik eleman bulundurma gibi sorumlulukların her birini yerine getirmekle yükümlüdür.

İhracatta ise, ihracat anlaşması yaptığınız ülkeye göre yapılacak işlemler değişmektedir. Avrupa’ya ihracat yapacaksanız CPNP bildirilerini yapmanız gerekmekte,responsible person atamakla yükümlüsünüz.

Suudi Arabistan Krallığı, ülkeye ihraç edilecek bütün ürün nakliyelerine SASO uygunluk belgesini şart koşar, bu belgeyi almak için denetimler gerçekleştirir. Örneğin, Suudi Arabistan’a ihraç edeceğiniz ürünlerin etiketlerinin Suudi Arabistan Krallığı direktiflerine uygun olmalı, SFDA sistemine ürün bildirimlerini yaptırmanız gerekmektedir.

Bizler FAMA’S Kimya & Kozmetik Danışmanlık olarak, sizlere ihracat yapacağınız ülkenin şartlarına uygun dökümanları hazırlayıp, sizleri denetimlere hazırlıyor, ve gerekli belgeleri almanızı kolaylaştırıyoruz.