Fason kozmetik mi, üretim yeri açmak mı ?

Kozmetik sektörüne adım atmak isteyenlerin aklına ilk gelen soru üretim. Çoğu kişi kendi üretim yeri olsun, ürünleri kendi gözü önünde üretilsin her şeyinden kendi sorumlu olsun ister. Kozmetik yönetmelikleri uyarınca, Sağlık Bakanlığı’nın gözünde marka sahipleri de üretici konumundadır ve üreticilerin sorumlu olduğu her şeyden,  fason üretim yaptıran marka sahipleri de sorumludur. Sektöre adım atmak isteyen kişiler hijyen koşulları altında, minimum adetlerde üretim yapan fason kozmetik üretimi yapacak firmaları bulmakta zorlanabilirler. Ancak, üretim yeri sahibi olmanın da farklı sorumlulukları da vardır.

Kozmetik sektörü içinde geçirdiğimiz yıllara dayanarak, danışmanlık kapsamımız içinde bize sorulan “üretim yeri mi kuralım, yoksa fason olarak mı üretim yaptıralım? “ sorusuna bizler fason üretimi tercih ettiğimizi belirtiriz genel olarak. Aslında bu durum kozmetik sektörüne girmek isteyen kişinin durumuna bağlı olarak değişebilir. Şöyle açıklayalım, üretim yeri kurmak sistem ve ekip gerektiren bir iştir. Kozmetik yönetmelikleri uyarınca üretim yeri GMP’ye uygun olmalı, hijyen şartları altında üretim yapılmalıdır.

Üretim yapılacak yerin GMP şartlarına uygunluğu dışında, alet ekipman tedariği, hammadde tedariği, kalite kontrol süreçleri gibi bir çok süreç işlemeli ve departman departman işleyiş sistemli bir şekilde ilerlemelidir. Eğer sektöre adım atmak istemeyen kişinin bu şartları sağlayacak, ekibi kuracak ve bu sistemin sürekliliğini sağlayacak gücü yoksa, bu sistemlerin tamamını bünyesinde bulunduran bir fason kozmetik üreticisi ile anlaşması uygun olur.

Eğer ürünlerinizi fason olarak ürettiriyorsanız, ürün güvenlilik değerlendirmelerinizde bunu belirtip, sadece ürün dosyalarınızdan denetim geçirirsiniz. Üretici olmadığınız için üretim yerleri için yapılan denetimlerden otomatikman muaf olursunuz. Bu da bu süreçlerde size kolaylık sağlar.

Bizler kozmetik danışmanlığı başlığı altında kozmetik üretimi yapmak isteyen kişiler için saç bakım, cilt bakım, sabun gibi tüm kozmetik ürünlerde fason kozmetik üretimi hizmeti sağlıyor, tüm süreçlerini Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak takip ediyor ve denetimlerde başarı göstermenize yardımcı oluyoruz.

Kozmetik sektöründe yer almak istiyor, nereden başlamanız gerektiğini, zorunluluklarınızın ne olduğu bilmiyorsanız bizimle iletişime geçerek, girişimcilik yolunda attığınız adımlarda size yardımcı olabilir, devlet desteklerinden de sizleri faydalandırarak üzerinizdeki yükü azaltabiliriz.

Hemen İletişim Kur


Tecrübe kabiliyetlerimizle hizmetinizdeyiz. Bizimle iletişim kurup hemen çalışmaya başlayabiliriz